Jak dbać o koszule?

Doskonały wygląd mężczyzny, to nie tylko zasługa dopracowanego stylu, ale także ładnych i czystych ubrań. Aby służyły nam jak najdłużej warto o nie zadbać już od samego początku. Koszule należą do rodzaju garderoby często ubieranej przez mężczyzn, dlatego warto poznać kilka zasad, dzięki którym zachowają one perfekcyjny wygląd na wiele lat.

Jeśli udało się już kupić wymarzoną koszulę to w pierwszej kolejności należy ją wyjąć z opakowania, rozłożyć oraz powyjmować wszystkie szpilki, dzięki którym utrzymywała doskonały kształt. Istotną kwestią jest wyprasowanie jej przed założeniem. Jest to czynność, która dopełnia elegancki strój mężczyzny. Podczas pracowania warto postępować zgodnie z informacjami zamieszczonymi na metce. Pozwoli nam to na idealne dostosowanie temperatury i sposobu prasowania. Na pewno wśród ikon zamieszczonych na metce mogą się pojawić rysunki żelazka z jedną, dwoma lub trzema kropkami. Oznaczają one nic innego jak dopuszczalną temperaturę prasowania. Jedna kropka pozwala na prasowanie w temperaturze 110 stopni, dwie w 150 stopniach, a trzy w 200 stopniach Celsjusza. Należy pamiętać, że jest to tylko rekomendowana wysokość temperatury i warto przeprowadzić test na mało widocznym fragmencie koszuli.

Technik prasowania jest wiele. Zazwyczaj na jedną koszulę poświęca się ok.3-5 minut. Całą procedurę rozpoczyna się od wyprasowania kołnierzyka i mankietów. Później kolejno zajmujemy się ramionami, rękawami, a na końcu przodem i tyłem koszuli. Pomocną wskazówką może być prasowanie koszuli na lewej stronie i przed każdym dotknięciem żelazkiem warto ją delikatnie zwilżyć wodą, aby łatwiej usunąć wszelkie zagniecenia.

Przed pierwszym użytkowaniem koszuli należy ją wyprać. W tym przypadku również warto zapoznać się z informacjami dotyczącymi prania zamieszczonymi na wewnętrznej metce. Większość koszul można prać w pralce. Wskazane jest przestrzeganie wskazówek producenta, ponieważ w przypadku nie zastosowania się do nich, koszula może się skurczyć lub może dojść do odkształcenia się kołnierzyka i mankietów. W przypadku ciemniejszych lub wzorzystych koszul, podczas nieprawidłowego prania może dojść do wyblaknięcia koloru. Podczas programowania prania należy ustawić odpowiednią temperaturę. Większość pralek posiada program przeznaczony do prania koszul. Dzięki niemu nie musimy ręcznie ustawiać temperatury oraz szybkości wirowania.

Sposób wieszania koszul również powinien być odpowiedni. Idealny wieszak powinien być dość szeroki oraz mieć odpowiednio wyprofilowane ramiona. Najlepiej suszyć koszule wieszając je na wieszakach i pozwolić im swobodnie wyschnąć. Pomięte koszule, ułożone byle jak w szafie, bardzo szybko stracą swój kształt i nie posłużą nam zbyt długo jeśli nie zadbamy o ich przechowywanie. Podczas wieszania ich w szafie ważne, aby miały przestrzeń, najlepiej ok.1-2 cm pomiędzy kolejnymi ubraniami.

Dzięki zastosowaniu tych podstawowych wskazówek, możemy mieć gwarancję, że nasze koszule długo zachowają swój oryginalny kształt i jeszcze nie raz będą uzupełnieniem męskich stylizacji.

Share this post
  ,


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Napisz do nas
close slider