Złote zasady męskiego dress code’u – o czym warto pamiętać?

Przemyślane i dopasowane do okoliczności kreacje odgrywają istotną rolę. Zasady dress codu są równie ważne, jak znajomość dobrych manier i przestrzeganie przyjętych norm zachowania. Stosujący się do nich mężczyzna może wywrzeć doskonałe wrażenie; ten, który je pomija, niekorzystnie zapaść w pamięć. Ich znajomość pomoże w wielu sytuacjach podczas spotkań biznesowych oraz towarzyskich.

Dostosowanie stroju do okoliczności może jednak sprawiać trudność, jeśli nie wiemy, jakie zasady obowiązują. Poniżej podajemy kilka wskazówek, z którymi powinien zaznajomić się każdy mężczyzna, by nie popełnić niechcianego faux pas.

Formalny white tie, czy black tie?

Na wytworne okazje należy zakładać koszule eleganckie. Jednak zależnie od okoliczności ich krój może się znacząco różnić. Warto wiedzieć, jaką garderobę należy wybrać na uroczystą galę, a jaką na przyjęcie weselne lub chrzciny. Znajomość tych zasad pomoże uniknąć wielu zabawnych, a w niektórych przypadkach nieprzyjemnych wpadek.

Biała koszula z kołnierzem na szpile/pin collar

Pojęcia, które warto sobie przyswoić to white tie i black tie. Pierwsze z nich odnosi się do bardzo formalnego stroju, w którym pierwsze skrzypce gra czarny frak i biała mucha (stąd właśnie określenie white tie). Zakładamy do nich koszule eleganckie z łamanym kołnierzykiem (typ wingtip) oraz krytą lub ozdobną listwą. Noszenie takich koszul do garnituru może być poczytane za dużą wpadkę. Z powodzeniem natomiast założymy je do smokingu i ubierzemy na takie okazje jak inauguracyjne albo charytatywne bale lub wydarzenia kulturalne z udziałem ważnych osobistości.

Koszula w paski

Nieco mniej formalny, choć nadal bardzo elegancki ubiór noszony jest przy okazji takich wydarzeń, jak przyjęcia oraz gale. Obowiązuje wtedy strój black tie, który obejmuje czarny smoking, czarną muchę oraz gładką, białą koszulę z wykładanym kołnierzykiem i listwą na guziki jubilerskie.

Elegancko, ale mniej formalnie

Jeśli chcemy stopniować styl ubioru od najbardziej formalnego do bardziej klasycznego i pozwalającego na nieco więcej luzu, najwyżej w takiej klasyfikacji znalazłby się strój white tie, a tuż za nim odrobinę mniej formalny black tie. Jednak koszule eleganckie zakładamy także przy wielu innych wymagających odpowiedniego ubioru okazjach jak, chociażby uroczystości rodzinne, czy spotkania biznesowe. Co wtedy założyć?

elegancka biała koszula dla mężczyzny

Koszula smokingowa biała

Warto zwrócić uwagę na elegancję, jaką oferuje biała koszula z kołnierzem typu pin collar. Model doskonale nam znany z filmów akcji o brytyjskim agencie doskonale prezentuje się z krawatem wiązanym węzłem półwindsor. To propozycja na uroczyste spotkania. Przy pozwalających na nieco więcej luzu można wybrać koszule eleganckie o kroju kołnierzyka typu kent, które dobrze prezentują się z krawatem, ale mogą być noszą również bez niego albo z kołnierzem półwłoskim, które wpisują się zarówno w styl elegancki, jak i casual. W przypadku koszul z kołnierzykiem kent i półwłoskim obok klasycznej bieli mogą pojawić się także inne kolory oraz paski, jak i inne, delikatne wzory.

Share this postDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Napisz do nas
close slider