Koszule typu Winchester (maklerka)

Koszula Winchester, nazywana w Polsce maklerką to jeden z bardziej klasycznych modeli.

Charakteryzuje się śnieżnobiałymi mankietami i kołnierzykiem z kolorowym korpusem. Początkowo stosowano odpinane kołnierzyki. Każdy mężczyzna w swojej szafie powinien mieć kilka niesamowicie białych, wykrochmalonych kołnierzyków i mankietów. Im bielsze, tym świadczyło to o lepszym statusie społecznym, dobrym guście czy dobrej znajomości najmodniejszych trendów w modzie męskiej. Nazwa Winchester była stosowana wśród amerykańskich dżentelmenów. Wywodziła się ona od właściciela szwalni – Olivera F. Winchestera, który produkował najwięcej koszul tego typu. Bum na koszule nastąpił prawdopodobnie pod koniec lat osiemdziesiątych, kiedy to Michael Douglas, dumnie nosił koszulę Winchester w filmie „Wall Street”.

W Polsce swoją popularność zyskała w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, kiedy to była wybierana przez maklerów i bankierów pracujących na warszawskiej giełdzie. Według psychologii, kolorowa koszula z białym kołnierzykiem i mankietami kojarzy się z siłą i władzą. Ponadto ten rodzaj koszuli przyciąga wzrok i pozwala mężczyźnie czuć się wyróżnionym.

Jaką koszulę maklerkę wybrać?

Podczas zakupu warto przede wszystkim kierować się kolorem bazowym, który znajduje się na przeważającej części koszuli. Najbardziej popularnym połączeniem jest niebieski z białymi mankietami i kołnierzykiem. Często posiada wzór w prążek. Koszula najlepiej prezentuje się noszona przez mężczyzn na wyższych stanowiskach. W głównej mierze jest wybierana przez prezesów, dyrektorów, bankierów czy mężczyzn, którzy pragną czegoś innego niż klasyczna biel czy błękit. Kolejnym argumentem przemawiającym za wyborem tej koszuli jest to, że często jest wybierana przez angielską, rodzinę królewską.

Koszula Winchester jest uważana za idealną do stylu formalnego i biznesowego. Nie sprawdzi się przy casualowych stylizacjach. Doskonałym uzupełnieniem jej jest garnitur lub elegancka marynarka, najlepiej w ciemnym kolorze. Świetnie się sprawdzi podczas biznesowych spotkań, konferencji czy wystąpień. Bardziej odważni mężczyźni, dobierają do maklerki szelki. Często są one w bardziej szalonym kolorze, takim jak czerwień czy turkus. Pomysł ten został zaczerpnięty ze stylizacji amerykańskich bankierów. Czerwone szelki miały symbolizować posiadanie dużej wiedzy w zakresie finansów.

Obecnie, maklerki już na stałe wpisały się w męskie stylizacje wybierane na codzień. Stanowią idealną odskocznię od klasycznych, jednokolorowych koszul. Warto jednak o nie dbać, ponieważ powszechnie wiadomo, że białe mankiety i kołnierzyk szybko ulegają zabrudzeniom.

Mając do wyboru szereg różnych koszul, warto zastanowić się nad zakupem koszuli Winchester. Poza klasą samą w sobie, możemy zyskać możliwość stworzenia wielu ponadczasowych stylizacji.

Share this postDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Napisz do nas
close slider