CategoriesUncategorized

Rodzaje kołnierzy w koszulach

jakie są rodzaje kołnierzy w koszulach męskich i jak je dobrać

Zwracasz uwagę na kołnierze w koszulach, które kupujesz? Czy raczej wybierasz je, biorąc pod uwagę kolor lub wzór tkaniny? W tym teście znajdziesz odpowiedź, dlaczego rodzaje kołnierzy w koszulach męskich mają znaczenie oraz jakie wyróżnia się typy i rodzaje.

rodzaje kołnierzy w koszulach męskich

Rodzaje kołnierzyków w koszulach męskich

Kołnierze przy koszulach różnią się wielkością, kształtem i oczywiście każdy rodzaj ma swoją nazwę oraz przeznaczenie. W tej części przybliżymy Ci najpopularniejsze rodzaje.

Koszule z różnymi typami kołnierzy znajdziesz właśnie u nas, w sklepie Merceria. Zobacz, jakie rodzaje kołnierzyków występują najczęściej:

  • Kent, czyli klasyczny, najpopularniejszy kołnierzyk w męskich koszulach. Skrzydełka skierowane są w dół koszuli. Możesz zaaranżować ten typ kołnierza w sytuacjach codziennych, półformalnych i na większe wyjścia. Warto jednak pamiętać, że frak czy smoking wymagają znacznie bardziej formalnego kołnierzyka przy koszuli. Niemniej jednak kent świetnie wygląda solo i w towarzystwie krawata.
  • Kołnierz łamany to propozycja znacznie bardziej oficjalna. Pasuje do eleganckich fraków i smokingów i jest stworzony do noszenia z muchą. Ma wysoki poziom formalności. Ten typ kołnierzyka najczęściej spotkasz w białych koszulach, które nosi się do smokingu i fraka. Najlepiej wyglądają w nim panowie o pociągłej twarzy.
  • Kołnierz włoski. W porównaniu do kenta skrzydełka kołnierza włoskiego są krótkie i skierowane szerzej (niemal w linii prostej). Rewelacyjnie eksponuje muchę. To bardzo twarzowy kołnierz pasujący do każdego typu urody, najbardziej zaś do twarzy pociągłych. Jego alternatywną nazwą jest spread (rozłożysty).
  • Kołnierz cutaway powstaje, gdy szerokie wyłogi kołnierza włoskiego (układające się niemal w linię prostą) jeszcze bardziej się “wytnie”. Tym samym skrzydełka skierowane są na boki. To mniej formalny typ kołnierzyka, który możesz nosić do biura lub na co dzień, ale na wesele wybierz coś bardziej eleganckiego.
  • Półwłoski – taki efekt kołnierzyk uzyskuje w połowie drogi między kentem a włoskim. Skrzydełka są rozstawione szerzej niż w klasycznym kencie, ale są mniej rozstawione niż w kołnierzu włoskim. To kołnierzyk, który jest niemal tak popularny jak kent. Wybierany przez panów o każdym typie urody. Możesz stosować do niego szeroki lub wąski węzeł krawata.
  • Kołnierz z guzikami (button down) – to tzw. kołnierzyk amerykański. Jest przypinany guzikami (w dolnej części skrzydełek) do koszuli. Stworzony został dla aktywnych mężczyzn (graczy polo), by wiatr nie rozwiewał skrzydełek kołnierzyka na wszystkie strony podczas gry. Button down to rozwiązanie casualowe lub do pracy, w której nie uczestniczysz w poważnych biznesowych spotkaniach.
  • Stójka – to kołnierzyk bez wyłogów. Może być niższy (2 cm) lub wyższy (4 cm), świetnie wygląda u panów o długiej szyi. Najlepiej komponuje się w stylizacjach ze swetrem.
  • Pin-collar to efektowny i elegancki kołnierzyk ze szpilką. Jako że jest tak formalną propozycją, koszule pin-collar nosi się obowiązkowo z krawatem.
  • Klubowy kołnierzyk określa się czasem jako piccadilly. Jego charakterystyczną cechą są zaokrąglone skrzydełka.


Łamany

koszula z kołnierzem łamanym


Cutaway (zwany włoskim)

kołnierz włoski cutaway


Z guzikami (button down)

kołnierz z guzikami button down


Stójka

koszula ze stójką

Czy kształt kołnierza w koszuli ma znaczenie?

Jak widzisz, rodzaje kołnierzy w koszulach mają znaczenie.

Określają między innymi stopień formalności koszuli (np. to, czy możesz założyć daną koszulę na ważne spotkanie biznesowe lub uroczystość ślubną, czy lepiej wybrać coś innego).

Co więcej, kształt kołnierzyka warto dobierać do owalu swojej twarzy. Są kołnierzyki, w których każdy wygląda twarzowo, ale również takie, które są najlepszym wyborem dla określonego typu urody.

Kołnierzyk określa też to, jaki dodatek powinieneś z nim połączyć. Np. kołnierzyk łamany komponuje się wyłącznie z muchą, a pin-collar z krawatem.

Nie wszystkie kołnierzyki zestawia się z elegancką marynarką lub pełnym garniturem. Na przykład w przypadku nieformalnej sójki lepiej zdecydować się na sweter.

Czy teraz wiesz już, jak wielkie znaczenie ma typ kołnierzyka w męskiej stylizacji? Zapraszamy się zatem na zakupy, które – jesteśmy pewni – zakończą się sukcesem w postaci idealnie dobranej koszuli do urody i okazji.