Jaki kołnierz w koszuli jest odpowiedni? Jakie są rodzaje kołnierzy w koszulach?

Każda koszula różni się między sobą wieloma elementami. Może mieć inny fason, kolor, a także rodzaj kołnierzyka. Istnieje kilka rodzajów dopasowanych zarówno do różnych typów męskiej sylwetki, jak i również do okazji. Najbardziej popularne to:
Klasyczny (typu kent)
Uważany za wszechstronny rodzaj kołnierzyka. Skrzydełka są umieszczone w niedalekiej odległości od siebie, z noskami skierowanymi w dół koszuli. Sprawdza się w zarówno w stylizacjach mniej formalnych, gdzie mogą być rozpięte górne guziki, jak i również w oficjalnych sytuacjach, gdzie wymagany jest krawat oraz marynarka. Większość mężczyzn dobrze prezentuje się w tym rodzaju kołnierzyka. W zależności od długości nosków pasuje zarówno mężczyznom o szerszej, jak i drobniejszej twarzy. Nie jest polecany na bardzo eleganckie wyjścia, gdzie jest wymagany frak lub smoking.


Łamany
Rodzaj kołnierzyka pasujący na wielkie wyjścia. Zaleca się, aby założyć do niego frak lub smoking. Koszule z tym rodzajem kołnierzyka zazwyczaj są w kolorze białym. Ten fason idealnie pasuje do mężczyzn o pociągłej twarzy. Dress code nakazuje, że do koszul z łamanym kołnierzykiem ubieramy muchę zamiast krawata.


Cutaway (zwany włoskim)
Uważany za jeden z bardziej eleganckich rodzajów. Wyłogi kołnierzyka są krótkie i szeroko rozstawione, często się zdarza, że tworzą linię prostą. Większość mężczyzn wybiera ten rodzaj kołnierzyka, ponieważ pasuje do każdego kształtu twarzy. Bardzo dobrze eksponuje krawat, nawet z dużymi, szerokimi węzłami. Najczęściej wybierany przez Włochów, którzy są mistrzami męskiej elegancji.


Z guzikami (button down)
Kołnierzyk jest przypinany przy pomocy guzików do koszuli. Pomysł na taki rodzaj kołnierzyka pojawił się podczas gry w polo, gdzie podczas rozgrywek, wiatr rozwiewał wyłogi kołnierzyka przeszkadzając zawodnikom w grze. Koszule z kołnierzykiem typu button down najczęściej są wybierane do zestawów casualowych lub bussines casual. Można łączyć z krawatem o wąskim wiązaniu.


Stójka
Typ kołnierzyka bez wyłogów. Nie nosimy do niego krawata. Istnieją różne wysokości stójki: niskie (ok.2 cm wysokości) oraz wysokie (ok.4 cm wysokości). Świetnie wygląda u mężczyzn z proporcjonalną szyją. Koszule ze stójką najczęściej nosi się samodzielnie lub ubiera pod sweter.


Klubowy
Charakteryzuje się zaokrąglonymi wyłogami. Idealny dla mężczyzn o szczupłej twarzy, ponieważ optycznie uwydatnia kości policzkowe. Doskonale sprawdza się w stylizacjach casualowych, w otoczeniu sportowej marynarki, kamizelki czy jeansów. Dobrze wygląda zarówno w parze z wąskim krawatem, jak i rozpiętymi górnymi guzikami.

Odpowiednio dobrana koszula z pasującym do okazji kołnierzykiem to oznaka dobrego stylu i klasy. Przy wyborze kierujmy się nie tylko okazją, na którą ubieramy koszule, ale także typem twarzy. Warto zapamiętać podstawowe rodzaje kołnierzyków, aby w przyszłości móc bez problemu dobrać ten, który najbardziej nam pasuje.

Share this postDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Napisz do nas
close slider