Czy można kupić koszulę na fakturę VAT i rozliczyć jako koszt firmy?
Czy przedsiębiorca może zaliczyć zakup odzieży do kosztów, związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej? Jak się okazuje – tak! Aby jednak było to możliwe, musi on spełnić ściśle określony warunek. Chcesz dowiedzieć się, jak rozliczyć koszulę na fakturę VAT? W naszym artykule wyjaśniamy najważniejsze kwestie, związane z tym zagadnieniem.
Czy zakup odzieży można rozliczyć jako koszt firmy?
Udzielenie odpowiedzi na to pytanie nie należy do najłatwiejszych. Z reguły bowiem zakup odpowiednich ubrań traktowany jest w kategorii wydatków, wynikających z funkcjonowania jednostki w społeczeństwie, niezależnie od tego, jaki charakter przybiera prowadzona przez nią działalność gospodarcza. Takie zakupy, związane z wyglądem zewnętrznym, stanowią realizację podstawowych potrzeb i nie mogą być rozpatrywane w kategorii kosztów firmy. Nie oznacza to jednak, że koszula na fakturę pozostaje wyłącznie w sferze marzeń tych, którzy w swojej pracy muszą prezentować się nienagannie, wpisując się swoimi stylizacjami w formalny dress code. Odstępstwa od reguły są bowiem możliwe, choć wymagają one spełniania ściśle określonego warunku.
W jakich sytuacjach zakup koszuli na fakturę jest możliwy?
Jak pokazuje rzeczywistość, zakup odzieży biznesowej, w tym m.in. eleganckich koszul, może być uznany jako koszty uzyskania przychodów, co ma miejsce w momencie, gdy ubrania nie mają charakteru odzieży osobistej. Mówimy tutaj o sytuacji, gdy koszula jest niezbędna do wykonywania obowiązków zawodowych na określonym stanowisku, ale nie będzie użytkowana przez daną osobę po zakończeniu pracy. Nie oznacza to jednak, że wystarczy samo oświadczenie przedsiębiorcy, by koszula na fakturę stała się rzeczywistością. Zgodnie z najnowszymi interpretacjami, utrata charakteru odzieży osobistej ma bowiem miejsce dopiero wówczas, gdy na koszuli – w dobrze widocznym miejscu – umieszczone zostanie na stałe logo danej firmy. Takie działanie sprawi, że zakup koszuli będzie mógł zostać wpisany w koszty prowadzenia działalności gospodarczej.
Koszula na fakturę a logo firmy – co warto wiedzieć?
Wspomnieliśmy już, że warunkiem, który trzeba spełnić, by zakup koszuli na fakturę był możliwy, jest trwałe jej oznaczenie symbolem firmy, przez co straci ona swój osobisty charakter. Z takiego rozwiązania korzystają coraz częściej pracownicy:
- branży turystycznej i hotelarskiej, jak przewoźnicy, recepcjoniści i osoby, zatrudnione w biurach podróży,
- sektora finansowego, jak chociażby osoby zatrudnione w placówkach bankowych, biurach rachunkowych, czy firmach ubezpieczeniowych
- działu obsługi klienta, w tym m.in. konsultanci i doradcy oraz przedstawiciele handlowi, działający w terenie
- branży gastronomicznej, jak szefowie kuchni i menadżerowie restauracji
Koszula na fakturę, opatrzona stosownym logo, to również częste rozwiązanie w branży logistycznej czy transportowej, pomagające budować spójny wizerunek firmy. Jednak, ze względu na liczne wątpliwości, związane z tym zagadnieniem, bezpiecznym rozwiązaniem będzie zawsze zwrócenie się z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej do Krajowej Informacji Skarbowej.
Jaki VAT obowiązuje na odzież?
Standardowa wysokość stawki VAT na odzież w Polsce wynosi 23%, co dotyczy również koszul, kupowanych przez przedsiębiorców. Tak wysokie stawki zasilają w istotny sposób budżet państwa, ale także warunkują w znacznej mierze decyzje konsumentów. Ci z kolei mogą zwracać się w stronę tańszych rozwiązań, poprzez import odzież z krajów, w których stawka podatku jest niższa. Niemniej jednak warto podkreślić, że tylko kupowanie wysokiej jakości produktów pozwala na trwałość i komfort użytkowania, przekładając się finalnie na możliwość poczynienia oszczędności, w związku z brakiem konieczności regularnej wymiany zużytej garderoby.