CategoriesPorady

10 najczęstszych błędów w doborze koszuli męskiej

10 najczęstszych błędów w doborze koszuli męskiej

Klasyczne koszule to podstawowy element garderoby każdego eleganckiego mężczyzny. Nie wszyscy jednak wiedzą, jak dobierać je w zgodzie z zasadami, przyjętymi w świecie mody. Dlatego też w krótkim poradniku zebraliśmy 10 najczęstszych błędów, które pozwolą Ci uchronić się przed popełnieniem wizerunkowego faux pas.

#1 Koszula nieprawidłowo dopasowana do okazji – które modele zakładać na oficjalne uroczystości?

Koszula nieprawidłowo dopasowana do okazji to jeden z najczęstszych błędów, popełnianych przez mężczyzn, zwłaszcza w okresie letnim. Dlaczego? Bo to właśnie wtedy, chcąc uniknąć dyskomfortu, związanego z wysoką temperaturą, zakładają oni modele z krótkim rękawem na przyjęcia i spotkania, na których obowiązuje elegancki dress code. Niestety, świat mody pozostaje w tej kwestii nieugięty – do garnituru należy wybierać wyłącznie koszule z długim rękawem, tworzące z nim harmonijny outfit. W przeciwnym razie stylizacja straci na swej wartości, a Ty z pewnością nie zabłyśniesz w towarzystwie znajomością modowych trendów.

#2 Brak spójności koszuli z marynarką – jak zadbać o harmonię stylizacji?

Długość rękawa ma znaczenie również, jeśli chodzi o stworzenie harmonijnej całości z marynarką. Wiesz już, że do takiego elementu garderoby należy zakładać wyłącznie koszule z długim rękawem. Wybierając je, warto jednak zwrócić szczególną uwagę na mankiet. Powinien on bowiem wystawać z rękawów marynarki na długość ok. 1-2 cm. Największym błędem są z kolei całkowicie schowane mankiety, co z pewnością zepsuje outfit najbardziej eleganckiego mężczyzny.

#3 Niewłaściwy kolor koszuli – jak dopasować go do okazji?

Kolor koszuli to jeden z detali, które mają bardzo duże znaczenie w tworzeniu stylizacji na różne okazje. Wbrew powszechnemu mniemaniu, biel i czerń nie pasują do każdego outfitu. I tak:

  • białe koszule doskonale sprawdzą się na formalnych spotkaniach i uroczystych przyjęciach o różnym charakterze, tworząc idealną kompozycję z garniturem i krawatem,
  • koszule lniane to z kolei wybór dla mężczyzn, ceniących sobie najwyższy poziom wygody w upalne dni, ale wyłącznie w mniej formalnych stylizacjach,
  • pastelowe odcienie pasują z kolei zarówno do biznesowego dress codu, jak i codziennego outfitu, co warto wykorzystać w trakcie oficjalnych spotkań i wieczornego wyjścia ze znajomymi.
Koszula męska w kratkę - Merceria Kraków

#4 Źle dobrany kołnierzyk – jak dopasować koszulę do stylizacji?

Mówiliśmy już o mankietach, teraz pora skupić się na kołnierzykach koszul. Te bowiem powinny być również dobrane z odpowiednią troską. Jak bowiem wiadomo, męskie koszule posiadają różne rodzaje kołnierzyków i to właśnie one wyznaczają standardy ich noszenia. Zgodnie z nimi:

  • najbardziej popularny kołnierzyk kent cechuje się największym uniwersalizmem, przez co może być wybierany zarówno do codziennych, jak i bardziej formalnych stylizacji,
  • kołnierzyk włoski, dokładnie sprofilowany, będzie z kolei idealnym rozwiązaniem na uroczyste spotkana i imprezy, zwłaszcza w połączeniu z odpowiednio dobranym krawatem,
  • kołnierzyk łamany dedykowany jest z kolei stylizacjom, opartym na smokingu lub fraku.

Alternatywnym rozwiązaniem będzie z kolei kołnierzyk z guzikami, który występuje zwłaszcza w koszulach, będących elementem codziennego outfitu.

Więcej na temat różnych rodzajów kołnierzyków i ich odpowiedniego doboru do stylizacji znajdziesz w artykule “Rodzaje kołnierzy w koszulach“, który możesz przeczytać, aby zgłębić temat.

#5 Brak dopasowania do sylwetki – w jaki sposób dobrać rozmiar koszuli?

Koszula powinna być również idealnie dopasowana do męskiej sylwetki. Nie oznacza to jednak, że najlepszym rozwiązaniem będzie zakup luźniejszego modelu. Taka luźna koszula będzie wyglądać nie tylko nieestetycznie, ale wprost niechlujnie. To właśnie dlatego warto przymierzyć przynajmniej dwa rozmiary, sprawdzając przy tym, jak będą się one prezentować w pozycji stojącej, jak i siedzącej. Zarówno zbyt dużo luzu, jak i rozchodzące się guziki to wyraźne sygnały alarmowe, które powinny skłonić do sięgnięcia po inny rozmiar.

Warto również zapoznać się z poradami na temat doboru koszuli do garnituru, które znajdziesz w artykule na stronie e-merceria.pl, dostępnym pod tym linkiem: https://e-merceria.pl/jak-dobrac-koszule-do-garnituru/, aby mieć pewność, że Twój wybór będzie idealnie dopasowany do okazji i podkreśli Twój styl.

#6 T-shirt pod koszulę – dlaczego nie należy łączyć tych dwóch elementów garderoby?

Włożenie pod koszulę t-shirtu w białym kolorze to poważna wpadka, której należy unikać za wszelką cenę. Warto wiedzieć bowiem, że takie trendy obowiązywały w latach 80-tych ubiegłego wieku i dotyczyły wyłącznie nie do końca zapiętych koszul w kratę. Dziś moda wyznacza jednak zupełnie inne kierunki, a tym samym białe podkoszulki i t-shirty pod koszulą uznane zostały za wizerunkowe faux pas.

#7 Nieprawidłowo dobrany krawat – kiedy warto z niego zrezygnować?

Z dotychczasowej lektury dowiedziałeś się już, że koszula z krótkim rękawem będzie najgorszym wyborem, jeśli chodzi o oficjalne stylizacje i formalny dress code. Warto więc skupić się teraz na krawacie, gdyż jego obecność w outficie uwarunkowana jest również pewnymi zasadami, które należy poznać, by nie popełnić stylizacyjnej wpadki. Przede wszystkim tego rodzaju dodatek przeznaczony jest wyłącznie do koszul, zakładanych na oficjalne okazje. To właśnie dlatego nigdy nie należy łączyć go z koszulami z krótkim rękawem, które wpisują się w bardziej swobodną, codzienną estetykę.

Biała koszula męska - Merceria

#8 Niewłaściwe noszenie koszuli – kiedy w spodniach, a kiedy poza nimi?

Kiedy wkładać koszulę w spodnie, a kiedy powinna się ona znaleźć poza nimi – to kolejna zasada, którą powinien poznać każdy mężczyzna, chcący uchronić się przed stylizacyjną wpadką. Zgodnie z nią:

  • koszulę należy włożyć do spodni, jeśli łączymy ją z garniturem lub marynarką, zakładaną na bardziej formalne spotkania i uroczystości,
  • koszula na zewnątrz będzie z kolei idealnym rozwiązaniem w przypadku bardziej niezobowiązujących stylizacji. Sprawdza się ona doskonale w połączeniu z klasycznymi spodniami chino lub modnymi jeansami.

Podejmując ostateczną decyzję w tym zakresie, warto również zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonana została koszula. Jeśli będzie to len, flanela czy jeans, należy unikać wpuszczania jej w spodnie, gdyż taka stylizacja z pewnością nie zachwyci swoją estetyką.

#9 Błędnie dobrane dodatki – jak prawidłowo uzupełnić elegancki outfit?

Elegancki outfit to nie tylko koszula i garnitur, ale również i dodatki. Wiesz już, kiedy warto założyć krawat, a kiedy z niego zrezygnować. Nie należy jednak zapominać również o zegarku, który – odpowiednio dobrany – może uświetnić męską stylizację. Zasada jest jedna – do eleganckiego stroju zakładamy wyłącznie zegarki na skórzanym pasku, idealnie wpisujące się w formalny dress code. Popularne w ostatnich sezonach smartwatche czy zegarki na bransolecie będą z kolei dobrym rozwiązaniem do mniej oficjalnego outfitu.

#10 Źle wyprasowana koszula – dlaczego warto zadbać o detale?

Na koniec skupmy się jeszcze na detalach, które mogą rzutować negatywnie na nasz wygląd. Mowa tutaj, chociażby o niewyprasowanej lub źle wyprasowanej koszuli, która popsuje z pewnością nawet najlepiej dobraną i harmonijnie skomponowaną stylizację. Jeśli chcesz o nią zadbać, nigdy więc nie zaprasowuj rękawa w kant, gdyż współczesne trendy uznają go za nieestetyczny. Nie oznacza to jednak, że możesz całkowicie zrezygnować z prasowania, chowając koszulę pod marynarką! Jej zdjęcie uwidoczni bowiem braki i z pewnością wpłynie na Twój wizerunek w oczach pozostałych uczestników spotkania czy uroczystości.